Ulga termomodernizacyjna to jedna z zachęt finansowych stosowanych przez rząd do przekonania obywateli, by aktywnie włączyli się w walkę o poprawę jakości powietrza oraz ratowanie klimatu.
Obok programu „Czyste powietrze” jest to jedna z lepszych możliwości, jakie mają podatnicy chcący przeprowadzić termomodernizację swoich domów. Niestety nadal niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia ulgi. Czym więc jest i kto może z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna pozwala podatnikowi odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu lub przychodu) koszty tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w nieruchomości, która jest domem jednorodzinnym i należy do podatnika. Warunki i najważniejsze pojęcia związane z ulgą definiuje ustawa o PIT.
Według niej dom jednorodzinny (zgodnie z Prawem budowlanym) to budynek służący celom mieszkaniowym i stanowiący samodzielną całość konstrukcyjną. Może być wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub innej. W budynku mogą być wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny i usługowy pod warunkiem, że ten drugi nie zajmuje więcej niż 30% powierzchni całego budynku.
Z kolei przedsięwzięcie termomodernizacyjne to (zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów) działania skierowane na:
Przedsięwzięciami są więc remont lub przebudowa mające na celu polepszenie gospodarki cieplnej budynku.
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby fizyczne będące podatnikami PIT:
Co więcej, podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem modernizowanego domu jednorodzinnego. Najemców ulga nie obejmuje.
Ważne jest także, że osoba, która chce skorzystać z ulgi, musi zakończyć przedsięwzięcie modernizacyjne w terminie 3 lat od poniesienia pierwszych kosztów. W innym przypadku musi zwrócić wydatki odliczone od podatku w ramach ulgi.
Ulga pozwala odliczyć nawet do 100% kosztów przedsięwzięcia modernizacyjnego, ale maksymalnie do 53 000 złotych. Podatnik może odliczyć od dochodu lub przychodu materiały, narzędzia oraz usługi, m.in.:
Trzeba pamiętać, że uldze nie podlegają te elementy przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, na które podatnik otrzymał już dofinansowanie z innych źródeł, np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także te, które wliczył w koszty uzyskania przychodu lub odliczył od dochodu (na ryczałcie).
Potwierdzeniem wszelkich wydatków są faktury wystawione przez płatnika VAT.
Zdj. główne: Martin Adams/unsplash.com