Co należy wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ulga termomodernizacyjna to jedna z zachęt finansowych stosowanych przez rząd do przekonania obywateli, by aktywnie włączyli się w walkę o poprawę jakości powietrza oraz ratowanie klimatu. 

Obok programu „Czyste powietrze” jest to jedna z lepszych możliwości, jakie mają podatnicy chcący przeprowadzić termomodernizację swoich domów. Niestety nadal niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia ulgi. Czym więc jest i kto może z niej skorzystać?

Podstawowe założenia i najważniejsze pojęcia

Ulga termomodernizacyjna pozwala podatnikowi odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu lub przychodu) koszty tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w nieruchomości, która jest domem jednorodzinnym i należy do podatnika. Warunki i najważniejsze pojęcia związane z ulgą definiuje ustawa o PIT.

Według niej dom jednorodzinny (zgodnie z Prawem budowlanym) to budynek służący celom mieszkaniowym i stanowiący samodzielną całość konstrukcyjną. Może być wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub innej. W budynku mogą być wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny i usługowy pod warunkiem, że ten drugi nie zajmuje więcej niż 30% powierzchni całego budynku.

Z kolei przedsięwzięcie termomodernizacyjne to (zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów) działania skierowane na:

 • zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do budynku ze scentralizowanego źródła na potrzeby ogrzewania;
 • przełączenie budynku z lokalnego źródła ciepła na scentralizowane;
 • całkowite lub częściowe przejście na odnawialne źródła energii albo wdrożenie wysokosprawnej kogeneracji.

Przedsięwzięciami są więc remont lub przebudowa mające na celu polepszenie gospodarki cieplnej budynku.

Komu przysługuje ulga?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby fizyczne będące podatnikami PIT:

 • rozliczające się wg skali podatkowej lub na zasadach podatku liniowego;
 • rozliczające się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Co więcej, podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem modernizowanego domu jednorodzinnego. Najemców ulga nie obejmuje.

Ważne jest także, że osoba, która chce skorzystać z ulgi, musi zakończyć przedsięwzięcie modernizacyjne w terminie 3 lat od poniesienia pierwszych kosztów. W innym przypadku musi zwrócić wydatki odliczone od podatku w ramach ulgi.

Co można odliczyć?

Ulga pozwala odliczyć nawet do 100% kosztów przedsięwzięcia modernizacyjnego, ale maksymalnie do 53 000 złotych. Podatnik może odliczyć od dochodu lub przychodu materiały, narzędzia oraz usługi, m.in.:

 • materiały budowlane wykorzystane do docieplenia budynku, zamontowania instalacji do podgrzewania wody czy systemu ogrzewania elektrycznego;
 • pompę ciepła wraz z osprzętem;
 • kocioł kondensacyjny gazowy lub olejowy;
 • kolektor słoneczny i panele fotowoltaiczne;
 • stolarkę okienną i drzwiową;
 • audyt energetyczny budynku;
 • montaż pompy, kotła, kolektora;
 • analizę termograficzną.

Trzeba pamiętać, że uldze nie podlegają te elementy przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, na które podatnik otrzymał już dofinansowanie z innych źródeł, np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także te, które wliczył w koszty uzyskania przychodu lub odliczył od dochodu (na ryczałcie).

Potwierdzeniem wszelkich wydatków są faktury wystawione przez płatnika VAT.

Zdj. główne: Martin Adams/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomoc w założeniu firmy – gdzie szukać wsparcia i jakie korzyści przynosi?
/
Pomoc w założeniu firmy – gdzie szukać wsparcia i jakie korzyści przynosi?
Założenie własnej firmy to marzenie wielu ludzi, którzy chcą zrealizować swoje pomysły i rozwijać się zawodowo. Jednym z najważniejszych wyzwań na drodze do sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie i wdrożenie projektu. W artykule omówimy, gdzie szukać pomocy w założeniu firmy oraz jakie korzyści przynosi taki proces.
Czy posiadanie kolekcjonerskich nasion marihuany w Polsce jest legalne?
/
Czy posiadanie kolekcjonerskich nasion marihuany w Polsce jest legalne?
Zgodnie z polskim prawem, uprawa, posiadanie i handel marihuaną jest nielegalne i karalne. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, czy posiadanie kolekcjonerskich nasion marihuany jest również nielegalne. Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana i wymaga dokładniejszego przyjrzenia się kwestiom prawno-technicznym.
Podstawowe zasady opodatkowania w różnych krajach na świecie
/
Podstawowe zasady opodatkowania w różnych krajach na świecie
Opodatkowanie to podstawa funkcjonowania państwa, ale regulacje dotyczące podatków mogą być skomplikowane i różnić się w zależności od kraju. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym zasadom i regulacjom dotyczącym opodatkowania w różnych krajach na świecie, a także ich wpływowi na biznes oraz indywidualnych podatników.