Co należy wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ulga termomodernizacyjna to jedna z zachęt finansowych stosowanych przez rząd do przekonania obywateli, by aktywnie włączyli się w walkę o poprawę jakości powietrza oraz ratowanie klimatu. 

Obok programu „Czyste powietrze” jest to jedna z lepszych możliwości, jakie mają podatnicy chcący przeprowadzić termomodernizację swoich domów. Niestety nadal niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia ulgi. Czym więc jest i kto może z niej skorzystać?

Podstawowe założenia i najważniejsze pojęcia

Ulga termomodernizacyjna pozwala podatnikowi odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu lub przychodu) koszty tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w nieruchomości, która jest domem jednorodzinnym i należy do podatnika. Warunki i najważniejsze pojęcia związane z ulgą definiuje ustawa o PIT.

Według niej dom jednorodzinny (zgodnie z Prawem budowlanym) to budynek służący celom mieszkaniowym i stanowiący samodzielną całość konstrukcyjną. Może być wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub innej. W budynku mogą być wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne lub lokal mieszkalny i usługowy pod warunkiem, że ten drugi nie zajmuje więcej niż 30% powierzchni całego budynku.

Z kolei przedsięwzięcie termomodernizacyjne to (zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów) działania skierowane na:

 • zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do budynku ze scentralizowanego źródła na potrzeby ogrzewania;
 • przełączenie budynku z lokalnego źródła ciepła na scentralizowane;
 • całkowite lub częściowe przejście na odnawialne źródła energii albo wdrożenie wysokosprawnej kogeneracji.

Przedsięwzięciami są więc remont lub przebudowa mające na celu polepszenie gospodarki cieplnej budynku.

Komu przysługuje ulga?

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby fizyczne będące podatnikami PIT:

 • rozliczające się wg skali podatkowej lub na zasadach podatku liniowego;
 • rozliczające się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Co więcej, podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem modernizowanego domu jednorodzinnego. Najemców ulga nie obejmuje.

Ważne jest także, że osoba, która chce skorzystać z ulgi, musi zakończyć przedsięwzięcie modernizacyjne w terminie 3 lat od poniesienia pierwszych kosztów. W innym przypadku musi zwrócić wydatki odliczone od podatku w ramach ulgi.

Co można odliczyć?

Ulga pozwala odliczyć nawet do 100% kosztów przedsięwzięcia modernizacyjnego, ale maksymalnie do 53 000 złotych. Podatnik może odliczyć od dochodu lub przychodu materiały, narzędzia oraz usługi, m.in.:

 • materiały budowlane wykorzystane do docieplenia budynku, zamontowania instalacji do podgrzewania wody czy systemu ogrzewania elektrycznego;
 • pompę ciepła wraz z osprzętem;
 • kocioł kondensacyjny gazowy lub olejowy;
 • kolektor słoneczny i panele fotowoltaiczne;
 • stolarkę okienną i drzwiową;
 • audyt energetyczny budynku;
 • montaż pompy, kotła, kolektora;
 • analizę termograficzną.

Trzeba pamiętać, że uldze nie podlegają te elementy przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, na które podatnik otrzymał już dofinansowanie z innych źródeł, np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także te, które wliczył w koszty uzyskania przychodu lub odliczył od dochodu (na ryczałcie).

Potwierdzeniem wszelkich wydatków są faktury wystawione przez płatnika VAT.

Zdj. główne: Martin Adams/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy – jakie usługi najczęściej realizuje?
/
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy – jakie usługi najczęściej realizuje?
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy to profesjonalista, który posiada głęboką wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa pracy.
Jak skutecznie zarządzać księgowością w małym przedsiębiorstwie?
/
Jak skutecznie zarządzać księgowością w małym przedsiębiorstwie?
Poznaj praktyczne wskazówki na temat efektywnego zarządzania księgowością w małym biznesie. Dowiedz się, jak prowadzić księgi, planować budżety i unikać typowych błędów.
Jak techniki sprzedaży i negocjacje mogą wpłynąć na sukces twojej firmy?
/
Jak techniki sprzedaży i negocjacje mogą wpłynąć na sukces twojej firmy?
Odkryj, jak techniki sprzedaży i umiejętność negocjacji mogą skutkować rozwojem Twojej firmy. Poznaj strategie, które umożliwią Ci osiągnięcie sukcesu biznesowego.