Co obejmuje spedycja?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Branża TSL to obecnie jedna z ważniejszych gałęzi gospodarki. Mimo to wiele osób wciąż nie do końca wie, czym dokładnie zajmuje się spedytor, a czym logistyk oraz co dokładnie różni te dwa zawody. Podpowiadamy więc, co konkretnie obejmuje spedycja oraz dlaczego jest ona taka ważna.

Spedycja – czym dokładnie jest?

Zacznijmy więc od tego, czym konkretnie zajmuje się spedycja. Według Kodeksu Cywilnego, a konkretniej artykułu 794, spedycja to nic innego jak:

§ 1. Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

§ 2. Spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie.

Warto jednak pamiętać, że w praktyce definicja ta jest znacznie szersza. W codziennym rozumieniu spedycja jest po prostu działalnością polegającą na organizowaniu przewozu towaru. Firmy spedycyjne zajmują się więc między innymi dopasowaniem środka transportu, doradztwem w zakresie transportu ładunków, monitoringiem przewozu, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, a także załadunkiem, rozładunkiem, ubezpieczeniem i magazynowaniem towaru, czyli mówiąc w skrócie – wszystkimi czynnościami związanymi z organizacją transportu.

Spedycja a logistyka – czym się od siebie różnią?

Mimo że branża TSL cały czas się rozwija i jest niezwykle istotna dla rozwoju gospodarki, to wciąż wiele osób myli pojęcia z nią związane. Czym więc różni się spedycja od logistyki? Choć są to dziedziny bardzo do siebie zbliżone, to wciąż możemy zauważyć sporo znaczących różnic. Przede wszystkim różnicą pomiędzy logistykami i spedytorami jest zakres podejmowanych działań. Logistyka obejmuje bowiem wszelkie działania związane z planowaniem transportu, natomiast spedycja to dziedzina zajmująca się również praktyczną częścią przewozu towarów. Warto jednak pamiętać, że sukces odniesiemy jedynie w przypadku bliskiej współpracy oraz doświadczenia zarówno logistyka, jak i spedytora. 

Jeśli zależy Ci na współpracy ze specjalistami z branży TSL, to koniecznie zapoznaj się z ofertą http://tsl-nordic.com/. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Alexander Isreb

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wziąć rozwód się szybko i bez stresu?
/
Jak wziąć rozwód się szybko i bez stresu?
Jak wziąć rozwód szybko i bez stresu? Oto kroki, które pomogą Ci przejść przez ten proces.
Najczęściej udzielane porady prawne
/
Najczęściej udzielane porady prawne
Prawo dotyczy wielu dziedzin życia i może być trudne do zrozumienia dla osób, które nie są prawnikami. Wiele osób nie wie, kiedy należy skorzystać z pomocy prawnika lub gdzie szukać pomocy.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojej firmy?
/
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojej firmy?
Odkryj kluczowe kryteria, które pomogą Ci wybrać najodpowiedniejsze ubezpieczenie dla Twojej firmy, chroniąc Twój biznes i zasoby przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.