Co obejmuje spedycja?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Branża TSL to obecnie jedna z ważniejszych gałęzi gospodarki. Mimo to wiele osób wciąż nie do końca wie, czym dokładnie zajmuje się spedytor, a czym logistyk oraz co dokładnie różni te dwa zawody. Podpowiadamy więc, co konkretnie obejmuje spedycja oraz dlaczego jest ona taka ważna.

Spedycja – czym dokładnie jest?

Zacznijmy więc od tego, czym konkretnie zajmuje się spedycja. Według Kodeksu Cywilnego, a konkretniej artykułu 794, spedycja to nic innego jak:

§ 1. Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

§ 2. Spedytor może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie.

Warto jednak pamiętać, że w praktyce definicja ta jest znacznie szersza. W codziennym rozumieniu spedycja jest po prostu działalnością polegającą na organizowaniu przewozu towaru. Firmy spedycyjne zajmują się więc między innymi dopasowaniem środka transportu, doradztwem w zakresie transportu ładunków, monitoringiem przewozu, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, a także załadunkiem, rozładunkiem, ubezpieczeniem i magazynowaniem towaru, czyli mówiąc w skrócie – wszystkimi czynnościami związanymi z organizacją transportu.

Spedycja a logistyka – czym się od siebie różnią?

Mimo że branża TSL cały czas się rozwija i jest niezwykle istotna dla rozwoju gospodarki, to wciąż wiele osób myli pojęcia z nią związane. Czym więc różni się spedycja od logistyki? Choć są to dziedziny bardzo do siebie zbliżone, to wciąż możemy zauważyć sporo znaczących różnic. Przede wszystkim różnicą pomiędzy logistykami i spedytorami jest zakres podejmowanych działań. Logistyka obejmuje bowiem wszelkie działania związane z planowaniem transportu, natomiast spedycja to dziedzina zajmująca się również praktyczną częścią przewozu towarów. Warto jednak pamiętać, że sukces odniesiemy jedynie w przypadku bliskiej współpracy oraz doświadczenia zarówno logistyka, jak i spedytora. 

Jeśli zależy Ci na współpracy ze specjalistami z branży TSL, to koniecznie zapoznaj się z ofertą http://tsl-nordic.com/. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Alexander Isreb

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Analiza praw przysługujących oskarżonemu w postępowaniu karnym
/
Analiza praw przysługujących oskarżonemu w postępowaniu karnym
Prawa oskarżonego w procesie karnym: Równowaga, ochrona i gwarancje dla sprawiedliwości. Oto analiza kluczowych praw przysługujących oskarżonemu.
Kancelaria adwokacka czy firma odszkodowawcza?
/
Kancelaria adwokacka czy firma odszkodowawcza?
Kancelaria adwokacka czy firma odszkodowawcza? To pytanie, które stawiają sobie osoby poszkodowane, które chcą dochodzić swoich roszczeń w związku z wypadkiem, szkodą czy innym zdarzeniem. Jakie rozwiązanie wybrać? 
Czy warto korzystać z doradztwa podatkowego?
/
Czy warto korzystać z doradztwa podatkowego?
Zastanawiasz się nad skorzystaniem z doradztwa podatkowego? Dowiedz się, jakiego rodzaju korzyści może przynieść Ci współpraca z ekspertem finansowym w tym obszarze.