Zapaść rynku hipotek. Nikogo nie stać na mieszkanie, ale sytuacja może się zmienić

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzedaż kredytów hipotecznych zanurkowała. Wyniki za III kwartał są jednoznaczne – coraz mniej osób stać na wzięcie hipoteki i coraz więcej osób wstrzymuje się z decyzją zakupową. Zmiany widoczne są także w dynamice cen nieruchomości. Na podstawie obserwacji rynku amerykańskiego można jednak dojść do wniosku, że sytuacja ta niedługo się zmieni.   

Kredyty hipoteczne z rekordowo niskim poziomem sprzedaży 

Według najnowszego raportu AMRON-SARFiN wartość nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych w III kwartale 2022 roku zmniejszyła się ponad trzykrotnie w porównaniu r/r. Rok temu w tym okresie wartość udzielonych kredytów hipotecznych wynosiła ponad 23 miliardy złotych. Teraz wynosi nieco ponad 7 miliardów złotych. 

Katastrofę na rynku hipotek najbardziej odzwierciedlają najnowsze dane sprzedaży kredytów mieszkaniowych. W okresie lipiec-wrzesień 2022 r. banki udzieliły ponad 21 000 kredytów hipotecznych. W analogicznym okresie 2021 r. wyniki sprzedaży były także ponad trzykrotnie wyższe, odnotowując ponad 68 000 sprzedanych kredytów. Realny spadek sprzedaży wynosi prawie 70% w ujęciu wartościowym (dokładnie 69,83%). 

Nieruchomości kupują bogaci i inwestorzy 

Eksperci przygotowujący raport dostrzegli także spadek średniej ceny kredytu hipotecznego. Średnia wartość finansowania spadła o 5,87%. Choć spadki te także biją wieloletnie rekordy i są poważne, biorąc pod uwagę wzrost cen transakcyjnych nieruchomości, to jednak świadczą o zmianie koszyka kupujących. Bazując na analizach AMRON-SARFiN, można dojść do wniosku, że maleje przede wszystkim liczba udzielanych kredytów hipotecznych na tanie i średniej wartości mieszkania. Osoby mniej zamożne nie są zainteresowane lub nie są w stanie podpisać z bankiem umowy kredytowej. Nie maleje za to aktywność inwestorów oraz osób lepiej usytuowanych majątkowo, co zaburza statystykę, dlatego wartość finansowania nieruchomości spadła jedynie o niecałe sześć procent. 

W Stanach Zjednoczonych bańka pęka

Wzrost cen nieruchomości to jeden z wyznaczników trzeciej dekady polskiej gospodarki. Po kryzysie covidowym branża nieruchomości złapała jeszcze więcej wiatru w żagle. Widać to doskonale zwłaszcza po rynku amerykańskim. W tej chwili jednak możemy mieć do czynienia z sytuacją analogiczną względem okresu 2008-2010, kiedy ceny nieruchomości zaczęły gwałtownie spadać. 

W Polsce nie ma jeszcze oznak wystąpienia sytuacji podobnej do tej, która w tej chwili ma miejsce na rynku amerykańskim. Eksperci są jednak zgodni, że przy pogłębiającym się kryzysie gospodarczym oraz rosnącej inflacji (szczyt inflacyjny szacowany jest na luty-marzec 2022 r.) rynek nieruchomości może złapać zadyszkę. Na następne miesiące przewidywany jest dalszy spadek cen transakcyjnych mieszkań oraz spadek liczby zawieranych umów kredytowych.

Zdj. główne: Tierra Mallorca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie zarządzać procesem zwrotów w e-commerce: poradnik dla sprzedawców
/
Jak skutecznie zarządzać procesem zwrotów w e-commerce: poradnik dla sprzedawców
Odkryj sprawdzone strategie i narzędzia do efektywnego zarządzania procesem zwrotów w twoim sklepie online. Pomożemy Ci zrozumieć, jak skuteczne zarządzanie zwrotami może zwiększyć lojalność klientów i poprawić Twoje wyniki finansowe.
Usługi windykacyjne – co oznaczają i do czego służą?
/
Usługi windykacyjne – co oznaczają i do czego służą?
W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie są usługi windykacyjne, jak działają i jakie są ich główne cele i zastosowania.
Jak utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego systemów magazynowych wpływa na bezpieczeństwo pracy?
/
Jak utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego systemów magazynowych wpływa na bezpieczeństwo pracy?
dowiedz się, jak utrzymanie systemów magazynowych w dobrym stanie technicznym może znacznie podwyższyć standardy bezpieczeństwa pracy.