Zapaść rynku hipotek. Nikogo nie stać na mieszkanie, ale sytuacja może się zmienić

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzedaż kredytów hipotecznych zanurkowała. Wyniki za III kwartał są jednoznaczne – coraz mniej osób stać na wzięcie hipoteki i coraz więcej osób wstrzymuje się z decyzją zakupową. Zmiany widoczne są także w dynamice cen nieruchomości. Na podstawie obserwacji rynku amerykańskiego można jednak dojść do wniosku, że sytuacja ta niedługo się zmieni.   

Kredyty hipoteczne z rekordowo niskim poziomem sprzedaży 

Według najnowszego raportu AMRON-SARFiN wartość nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych w III kwartale 2022 roku zmniejszyła się ponad trzykrotnie w porównaniu r/r. Rok temu w tym okresie wartość udzielonych kredytów hipotecznych wynosiła ponad 23 miliardy złotych. Teraz wynosi nieco ponad 7 miliardów złotych. 

Katastrofę na rynku hipotek najbardziej odzwierciedlają najnowsze dane sprzedaży kredytów mieszkaniowych. W okresie lipiec-wrzesień 2022 r. banki udzieliły ponad 21 000 kredytów hipotecznych. W analogicznym okresie 2021 r. wyniki sprzedaży były także ponad trzykrotnie wyższe, odnotowując ponad 68 000 sprzedanych kredytów. Realny spadek sprzedaży wynosi prawie 70% w ujęciu wartościowym (dokładnie 69,83%). 

Nieruchomości kupują bogaci i inwestorzy 

Eksperci przygotowujący raport dostrzegli także spadek średniej ceny kredytu hipotecznego. Średnia wartość finansowania spadła o 5,87%. Choć spadki te także biją wieloletnie rekordy i są poważne, biorąc pod uwagę wzrost cen transakcyjnych nieruchomości, to jednak świadczą o zmianie koszyka kupujących. Bazując na analizach AMRON-SARFiN, można dojść do wniosku, że maleje przede wszystkim liczba udzielanych kredytów hipotecznych na tanie i średniej wartości mieszkania. Osoby mniej zamożne nie są zainteresowane lub nie są w stanie podpisać z bankiem umowy kredytowej. Nie maleje za to aktywność inwestorów oraz osób lepiej usytuowanych majątkowo, co zaburza statystykę, dlatego wartość finansowania nieruchomości spadła jedynie o niecałe sześć procent. 

W Stanach Zjednoczonych bańka pęka

Wzrost cen nieruchomości to jeden z wyznaczników trzeciej dekady polskiej gospodarki. Po kryzysie covidowym branża nieruchomości złapała jeszcze więcej wiatru w żagle. Widać to doskonale zwłaszcza po rynku amerykańskim. W tej chwili jednak możemy mieć do czynienia z sytuacją analogiczną względem okresu 2008-2010, kiedy ceny nieruchomości zaczęły gwałtownie spadać. 

W Polsce nie ma jeszcze oznak wystąpienia sytuacji podobnej do tej, która w tej chwili ma miejsce na rynku amerykańskim. Eksperci są jednak zgodni, że przy pogłębiającym się kryzysie gospodarczym oraz rosnącej inflacji (szczyt inflacyjny szacowany jest na luty-marzec 2022 r.) rynek nieruchomości może złapać zadyszkę. Na następne miesiące przewidywany jest dalszy spadek cen transakcyjnych mieszkań oraz spadek liczby zawieranych umów kredytowych.

Zdj. główne: Tierra Mallorca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skuteczne programy lojalnościowe przekształcają doświadczenie klienta?
/
Jak skuteczne programy lojalnościowe przekształcają doświadczenie klienta?
Zdobądź wiedzę na temat wpływu efektywnych programów lojalnościowych na doświadczenia klientów oraz na biznes. Dowiedz się, jak te programy transformują interakcje klientów z marką.
Jak wybrać odpowiednią firmę do wynajmu przenośnych toalet na imprezy plenerowe?
/
Jak wybrać odpowiednią firmę do wynajmu przenośnych toalet na imprezy plenerowe?
Zastanawiasz się jak wybrać odpowiednią firmę do wynajmu przenośnych toalet na imprezy plenerowe? Poznaj kluczowe czynniki, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.
O czym musisz pamiętać, projektując nieruchomość?
/
O czym musisz pamiętać, projektując nieruchomość?
Projektując nieruchomość, pamiętaj o funkcjonalności, estetyce, bezpieczeństwie i efektywności energetycznej. Twórz przestrzeń, która spełnia potrzeby i inspiruje.