Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Największy polski bank pozostający w rękach prywatnych zmieni właścicieli. Zapadła decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Bank przez ostatnie lata regularnie przynosił duże straty finansowe. Sprawa jest jednak zniuansowana. 

Getin Noble Bank – zagrożenie upadłością i restrukturyzacja

Problemy kapitałowe Getin Bank sięgają kilku ostatnich lat. Od 2016 roku działalność odnotowywała nieprzerwane straty. W kwietniu 2022 roku bank informował o stanie zagrażającym upadłością. Postępowanie restrukturyzacyjne, polegające na przeniesieniu działalności Getin Noble Bank S.A., zostało wszczęte 30 września 2022 r.. Oficjalne powody to problemy kapitałowe związane z wypłacalnością. 

Proces przymusowej restrukturyzacji będzie kosztowny – kapitał potrzebny na jego realizację wyniesie ponad 10 miliardów złotych. Finansowanie spoczywa na Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG) i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), w skład którego wchodzi osiem głównych banków detalicznych działających w Polsce. Dalsze funkcjonowanie byłego już Getin Banku będzie podlegało bezpośrednio obydwu powyższym podmiotom. 

Organy publiczne zapewniają, że przymusowa restrukturyzacja nie wiąże się z wprowadzaniem żadnych zmian, które dotyczyłyby Klientów i oferty. Pewne jest jednak, że z czasem oferta banku się zmieni. Już w samym dniu decyzji, 30 września, wiadomo o planowanym rebrandingu – zrestrukturyzowany Getin Noble Bank S.A. będzie miał nosić nazwę VeloBank S.A.

Getin Noble Bank – zagrożenie upadłością i restrukturyzacja

Restrukturyzacja w największym stopniu dotyczy dotychczasowego zarządu banku. Na tym polu również nie brakuje spekulacji dotyczących faktycznych pobudek BFG. Przypomnijmy, że konflikt między prezesem Getina, Leszkiem Czarneckim, a państwem, rozpoczął się jeszcze przed 2018 roku. W 2018 r. Czarnecki udostępnił rozmowę, jaką miał przeprowadzić z ówczesnym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), Markiem Chrzanowskim.

W trakcie rozmowy paść miała oferta ochrony biznesu Czarneckiego w zamian za zatrudnienie znajomej osoby z wynagrodzeniem opiewającym na kwotę 40 milionów złotych. Leszek Czarnecki miał nie zgodzić się na tę propozycję. W dniu poinformowania opinii publicznej o decyzji ws. przymusowej restrukturyzacji Czarnecki wskazuje na plan przejęcia polskiego banku prywatnego przez osoby związane w władzą jako główną motywację dla trwających działań.

Zdj. główne: micheile dot com/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Porównanie usług kurierskich – jak wybrać najlepszą opcję dla Twojej przesyłki
/
Porównanie usług kurierskich – jak wybrać najlepszą opcję dla Twojej przesyłki
Zastanawiasz się, która firma kurierska będzie najlepsza dla Twojej przesyłki? Sprawdź nasze szczegółowe porównanie usług kurierskich i dowiedz się, jak dokonać odpowiedniego wyboru.
Czy ulga podatkowa dla małych firm naprawdę się opłaca?
/
Czy ulga podatkowa dla małych firm naprawdę się opłaca?
Rozważasz ulgę podatkową dla swojej małej firmy? Dowiedz się, jak może ona wpłynąć na Twój biznes. Czy to rozwiązanie jest opłacalne? Przeczytaj nasz artykuł!
Co wchodzi w skład prawa karnego?
/
Co wchodzi w skład prawa karnego?
Prawo karne to jedna z głównych gałęzi prawa, która reguluje przepisy dotyczące kar i sankcji nakładanych na jednostki za popełnione przestępstwa.