Wypowiedzenie zwyczajne a nadzwyczajne. Czym się różnią?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wypowiedzenie to wbrew pozorom bardzo ważny dokument, jeżeli chodzi o zatrudnienie. Niestety często sama myśl o wypowiedzeniu budzi w nas wiele obaw. Powinieneś jednak wiedzieć, że kwestia ta jest regulowana przez przepisy niemieckie, a więc pracodawca nie może nadużywać swoich praw. Jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o wypowiedzeniu, sprawdź czym różni się zwykłe wypowiedzenie od wypowiedzenia nadzwyczajnego.

Wypowiedzenie zwyczajne – czym jest?

Wypowiedzenie zwyczajne jest dokumentem, który najczęściej wręczają pracodawcy. Ten tryb zwolnienia nie wymaga podania ważnego powodu, ale strona wręczająca musi przestrzegać określonych przepisów. Przygotowując zwykłe kündigung, konieczne jest zawarcie w nim prawidłowo wyliczonego okresu wypowiedzenia.

W przypadku wątpliwości, a także dodatkowych roszczeń warto zasięgnąć porady prawnej, co pozwoli na realne określenie sytuacji, w jakiej znajduje się pracownik. Wniesienie pozwu przeciwko zwyczajnemu wypowiedzeniu jest zatem zasadne tylko w przypadku, gdy w grę wchodzi ubieganie się o odprawę oraz dodatkowe należności.

Wypowiedzenie nadzwyczajne – najważniejsze jego cechy

Przepisy obowiązujące w Niemczech dopuszczają możliwość wręczenia wypowiedzenia nadzwyczajnego. Co należy wiedzieć o tej formie rozwiązania umowy? Najważniejszą cechą tego dokumentu jest brak obowiązującego okresu wypowiedzenia.

Oznacza, że do zwolnienia dochodzi z dnia na dzień. Ta forma wypowiedzenia jest także określana jako „dyscyplinarka”. Jednak wręczenie tego dokumentu nie jest wcale takie proste. Nie można dać wypowiedzenia nadzwyczajnego wyłącznie z powodu chęci szybkiego zwolnienia swojego pracownika.

Tutaj musi zaistnieć bardzo ważny powód, który jest wskazaniem do rozwiązania umowy. Pracownicy powinni mieć świadomość tego, że pracodawcy często nadużywają swoich praw, dotyczących wręczania wypowiedzeń, licząc na nieznajomość przepisów drugiej strony. Dlatego, warto przeciwdziałać szczególnie takiemu wypowiedzeniu, aby otrzymać świadectwo pracy bez wzmianki o naruszeniu obowiązków pracowniczych.

Co, jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzeniem?

Otrzymałeś kundigung z pracy, ale się z nim nie zgadzasz? Przepisy obowiązujące w Niemczech pozwalają pracownikowi na wniesienie skargi, w terminie 3 tygodni od otrzymania niniejszego dokumentu. Termin ten musi być rygorystycznie przestrzegany, ponieważ po jego upływie wypowiedzenie staje się skuteczne.

Nie musisz zgadzać się z otrzymanym wypowiedzeniem, zwłaszcza jeśli sumiennie wypełniałeś swoje obowiązki i nie naruszyłeś żadnego z przepisów, czy regulaminu w miejscu pracy. Co więcej, możesz się odwołać zarówno od wypowiedzenia w trybie zwykłym, jak i nadzwyczajnym. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika specjalizującego się w prawie pracy, aby obronić swoje prawa i uzyskać sprawiedliwe rozstrzygnięcie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywnie wykorzystać donice w aranżacji przestrzeni publicznej?
/
Jak efektywnie wykorzystać donice w aranżacji przestrzeni publicznej?
Porozmawiajmy o donicach jako efektywnym narzędziu w aranżacji przestrzeni publicznych. Odkryjemy jak mogą one przyczynić się do estetyki miejsca, jego funkcjonalności i zaspokojenia potrzeb społeczności.
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy – jakie usługi najczęściej realizuje?
/
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy – jakie usługi najczęściej realizuje?
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy to profesjonalista, który posiada głęboką wiedzę i doświadczenie w zakresie prawa pracy.
Podatki – co to jest i jak je rozliczyć?
/
Podatki – co to jest i jak je rozliczyć?
Podatki to temat, który może wywoływać wiele emocji. Niektórzy uważają, że to po prostu koszmar, inni traktują je jako element życia i postrzegają jako coś naturalnego.